Ανακοίνωση – Σημαντική διάκριση από το Ευρωπαϊκό Συμβούλιο Έρευνας (ERC) σε νέους Καθηγητές του ΠΚ

Δεκ 7, 2022 | Ανακοινώσεις 2022

Ο Επίκουρος Καθηγητής του Τμήματος Μαθηματικών και Εφαρμοσμένων Μαθηματικών , κ. Γρηγόρης Φουρνόδαυλος και ο Επίκουρος Καθηγητής της Ιατρικής Σχολής και συνεργαζόμενος ερευνητής στο Ινστιτούτο Μοριακής Βιολογίας και Βιοτεχνολογίας του Ιδρύματος Τεχνολογίας και Έρευνας, Δρ. Εμμανουήλ Φρουδαράκης είναι μεταξύ των νέων επιστημόνων που  επελέγησαν για χρηματοδότηση από το ιδιαίτερα ανταγωνιστικό πρόγραμμα ERC Starting Grant για το 2022.

Τα ERC Starting Grants χορηγούνται σε ταλαντούχους νέους επιστήμονες, οι οποίοι έχουν ήδη παραγάγει εξαιρετικό έργο και έχουν τη δυνατότητα να ηγηθούν στο επιστημονικό τους πεδίο.

Η επιτυχία αυτή αποτελεί ιδιαίτερη διάκριση για τους ίδιους αλλά και για το Πανεπιστήμιο Κρήτης.

Θερμά συγχαρητήρια!

Για περισσότερες πληροφορίες διαβάστε το Δελτίο Τύπου του Ευρωπαϊκού Συμβουλίου Έρευνας: https://erc.europa.eu/news-events/news/starting-grants-2022-call-results