Ξεκίνησαν σήμερα , 16 Φεβρουαρίου 2024 , οι εργασίες του Ενωσιακού Κέντρου Αναφοράς για την Ευζωία των Υδρόβιων Ζώων του πρώτου εξειδικευμένου Κέντρου, στο πλαίσιο της ΕΕ παρουσία της Επιτρόπου Υγείας και Ασφάλειας Τροφίμων της ΕΕ, κ. Στέλλας Κυριακίδου, του Υπουργού Αγροτικής Ανάπτυξης και Τροφίμων κ. Λευτέρη Αυγενάκη, του Περιφερειάρχη Κρήτης κ. Σταύρου Αρναουτάκη, του Δημάρχου Ηρακλείου κ. Αλέξη Καλοκαιρινού, του Πρύτανη του Πανεπιστημίου Κρήτης Καθηγητή Γεωργίου Μ. Κοντάκη , του Αντιπρύτανη Έρευνας και Ανάπτυξης του Πανεπιστημίου Κρήτης κ. Μιχαήλ Παυλίδη των τοπικών αρχών και των επικεφαλής πλήθους φορέων.
Το Κέντρο Αναφοράς, το οποίο είναι ένα από τα τέσσερα που θα υπάρχουν στην Ευρώπη και το πρώτο εξειδικευμένο για θέματα υδρόβιων ζώων, θα λειτουργεί με τη μορφή της κοινοπραξίας, υπό το Πανεπιστήμιο Κρήτης, και με την συμμετοχή του Κέντρου Βιολογίας της Ακαδημίας Επιστημών της Τσεχίας και του Πανεπιστημίου της Βαρκελώνης.
Η εκδήλωση πραγματοποιήθηκε σε κεντρικό ξενοδοχείο στο Ηράκλειο.